Je něco jiného vědět z doslechu a vidět na vlastní oči. Ceny v obchodech míří neustále vzhůru, platy stagnují, sociální dávky se omezují a železná pěst drahoty dopadá s mimořádnou tíhou na osamělé matky s dětmi. Vedoucí provozu rubání na závodě Sever Dolu ČSM Marian Böhm to má z první ruky. Jeho švagrová ztratila manžela-horníka před osmi lety a z plánovaného šťastného života s milovaným mužem se stal každodenní boj s platbami. Za sebe a za sedmiletého syna, který se narodil po manželově smrti. Naštěstí nezůstala se svým údělem sama. Protože hornická solidarita není jen prázdné slovo, pomocnou dlaň ji podalo Občanské sdružení svatá Barbora.
„Nejde při tom jen o pomoc hmotnou. Když vidím toho jejího kluka, jak se vrací z akcí Barborky plný dojmů a nadšení, chápu roli sdružení i trochu jinak. Otce mu nenahradí nic, bohužel. Barborka se mu ale stala novou oporou,“ vypráví Böhm.
A nejenom vypráví. Na jeho popud uspořádali pracovníci centrálního odtěžení a údržby porubů severního závodu Dolu ČSM sbírku a 15. června předali jejich zástupci předsedovi OSSB Vladislavu Sobolovi kulatou sumu 20 tisíc korun. Spolu s Böhmem se předání zúčastnili vedoucí úseku centrálního odtěžení Pavel Wolf, hlavní a směnový předáci centrálního odtěžení Jaroslav Jančík a Eduard Pospíšil, předák specialistů Luboš Sarčák a mechanik provozu rubání Roman Mikula. Ze všech byla cítit spokojenost, ale také hrdost nad tím, že se akce zúčastnili všichni jejich chlapi.
„Ne, nejsou to peníze z prémie či mimořádné odměny. Prostě jsme se s tímto návrhem obrátili na své lidi a velmi si vážíme toho, že se nenašel jediný, kdo by řekl, že je to zbytečnost. Stačilo s touto myšlenkou přijít a připojili se všichni,“ nechal se slyšet hlavní předák odtěžení Jančík. Samozřejmě, pomáhat Barborce lze i jinak. Třeba směnový předák Pospíšil reagoval na nejnovější výzvu sdružení a nechává si strhávat peníze pro Barborku z platu.
Podle předsedy sdružení Vladislava Sobola považuje svatá Barbora za největší úspěch fakt, že počet svěřenců klesá. „Na druhou stranu přes krizi příspěvky pro Barborku ze šachťáků a z hornických kolektivů rostou,“ řekl Sobol. I tato skutečnost umožňuje pomoc dětem z hornických rodin bez táty rozšířit. Jde třeba o příspěvky na zřízení internetu či na úhradu zdravotních pomůcek, jako jsou brýle či rovnátka. Celkem 126 dětí a maminek navíc stráví letos dovolenou ve Španělsku.
„I tyto akce jsou důležité. Utužují kolektiv Barborky a přispívají k lepšímu poznání potřeb maminek. Získané poznatky využijeme v další praxi,“ vysvětlil Sobol.
Bohuslav Krzyžanek